Tekst: Miroslav Staszko
Na przełomie maja i czerwca br. w niemieckim Düsseldorfie odbyły się targi poligraficzne Drupa. Targi te są jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń w dziedzinie technologii druku i opakowań. Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowano najnowsze technologie i innowacje w zakresie druku cyfrowego, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju.
W targach wzięło udział łącznie 1 643 wystawców z 52 krajów, więc konieczne było wcześniejsze wybranie technologii, producentów lub dostawców, których chcieliśmy odwiedzić, oraz przygotowanie planu podróży między halami. Myślę, że mogę mówić w imieniu wszystkich, którzy mieli okazję odwiedzić targi, gdy powiem, że największym aktualnym trendem w druku jest technologia druku cyfrowego w połączeniu z introligatorstwem, redukcją makulatury, skróceniem czasu przygotowania do druku, automatyzacją i zarządzaniem drukiem. Poniżej można przeczytać, jak nasi koledzy postrzegali to wydarzenie.
Miroslav Staszko
„FINIDR musiał być obecny na wydarzeniu tej wielkości, więc wybrano przedstawicieli różnych działów przygotowania produkcji i samej produkcji. Każdy uczestnik otrzymał zadanie zbadania konkretnego obszaru, technologii lub procesu, ponieważ przeciętny śmiertelnik nie jest w stanie odwiedzić i zobaczyć wszystkiego w ciągu dwóch dni, które przeznaczyliśmy na zwiedzanie centrum wystawowego. Moim tematem było na przykład uszlachetnianie materiałów drukowanych.
Powierzchnia wystawiennicza targów Drupa 2024 wynosiła około 160 000 m2 podzielonych na 18 hal, co dla zobrazowania odpowiada powierzchni około 22 boisk piłkarskich. Warto zauważyć, że Chiny były drugim najliczniej reprezentowanym krajem po niemieckich wystawcach (44%) z udziałem 7,5%. Liczba ta wyraźnie pokazuje, że maszyny i technologie produkowane w Chinach będą coraz częściej pojawiać się na europejskim rynku poligraficznym”.
Michal Strnad
„Moje wrażenia z targów Drupa były bardzo pozytywne. Największe wrażenie zrobiła na mnie automatyzacja procesów związanych z drukiem cyfrowym i introligatornią. Widok niezadrukowanego papieru wchodzącego do maszyny, z której na końcu wychodzi kompletna książka, był bardzo fascynujący. Zaskoczyła mnie również duża liczba chińskich dostawców maszyn na wystawie. Było dla mnie interesujące zobaczyć, jak chińska technologia w coraz większym stopniu dociera na rynek i jak konkurencyjna jest w stosunku do produktów europejskich i amerykańskich. Ogólnie rzecz biorąc, targi Drupa naprawdę mnie zainspirowały i odświeżyły moją wyobraźnię na temat możliwości nowoczesnego przemysłu poligraficznego. Było to świetne środowisko do spotkania najlepszych profesjonalistów oraz zdobycia nowych informacji i inspiracji. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu”.
David Prymus
„Wspaniałe, intensywne doświadczenie, które zakończyliśmy w stosunkowo krótkim czasie. Była to okazja dla technologii wejściowej do zdobycia wiedzy o nowych możliwościach w zakresie uszlachetniania i poznania nowych dostawców do współpracy. Dla mnie osobiście był to świetny wgląd w świat druku i poligrafii oraz inspiracja dla przyszłego kierunku druku. 18 hal, 1643 wystawców, 170 000 odwiedzających. Ogromne doświadczenie.”
Rostislav Bajtek
„Natychmiast po przejściu przez pierwsze obszary uderzyło mnie, jak duży wpływ na centrum wystawiennicze mają obecnie wystawcy z Azji. Szacuję, że jest to 60-70% azjatyckich dostawców i maszyn dla branży poligraficznej. Wszystko wskazuje na to, że druk zmierza w kierunku cyfrowym, a standardowa produkcja konwencjonalnego druku odchodzi do lamusa, a producentom zależy na szybszym przetwarzaniu zadań, a tym samym szybszej produkcji książek. Najbardziej interesowało mnie przetwarzanie druku przy użyciu technologii HUV, LED UV i wreszcie digitalizacja druku na nasze potrzeby.
Wszystkie te technologie odnoszą się do kwestii ilości zawirowań proszku, szybkości drukowania, szybkości uruchamiania, redukcji plamek i ich automatycznego usuwania, a także jakości druku w ramach określonej tolerancji i standardu. Również w tym przypadku zastosowanie sztucznej inteligencji, która jest częściowo zaimplementowana w systemach maszynowych w celu możliwej ekstrakcji informacji i przetwarzania niezbędnych dokumentów do dodatkowej analizy w celu samodzielnego zarządzania lub pozyskiwania niezbędnych informacji do wysłania do klienta, już zajmuje swoje miejsce. Mogę już powiedzieć, że jesteśmy coraz bliżej czasów, w których dzięki automatyzacji i cyfryzacji będziemy wkładać rolkę czystego materiału do maszyny na początku, a książka wypadnie na końcu, z garstką ludzi zarządzających całą linią”.
Jiří Matuszek
„Po ośmioletniej przerwie wszyscy byli głodni nowości w druku. Zarówno wystawcy, jak i odwiedzający. Wyraźnie było widać, w jakim kierunku branża rozwinęła się na przestrzeni lat. Nastąpił wzrost możliwości uzszlachetniania, zmniejszenie liczby wydruków i znaczna personalizacja poszczególnych produktów. Pomimo napiętego harmonogramu i ciężkich podróży, Drupa to wspaniałe doświadczenie. Z pewnością wykorzystamy wiedzę i próbki z tej wizyty”.
Dagmar Kempná
„Nie mogłem się doczekać targów Drupa 2024, ale nie lekceważyłem też przygotowań. To naprawdę się opłaciło. W tym roku na targach było ponad 400 wystawców różnych materiałów, więc trzeba było wybrać tych najkorzystniejszych dla nas i zaplanować „trasę”, którą będę podążała. W ciągu dwóch dni targów odwiedziłam około 20 dostawców papieru, płyt drukarskich i folii do laminowania. Rozmawialiśmy o naszych wymaganiach, a przy okazji o ofertach i możliwościach producentów. Przywiozłam ze sobą próbki niektórych z oferowanych materiałów. Nawiązałam kontakty z nowymi europejskimi dostawcami, ale także z dostawcami z Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki.
Obecnie wykorzystuję zebrane informacje – kontaktując się z wybranymi dostawcami, zbierając informacje i zaczynając porównywać pierwsze oferty.”