Tekst: Kateřina Misiarzová, Alexandra Vysloužilová
Tradycyjny festiwal filmowy, który odbywa się na obu brzegach rzeki Olzy, powitał prawie dwadzieścia tysięcy odwiedzających. Największy środkowoeuropejski pokaz filmowy, odbywający się od 1 do 5 maja 2024 r., przyniósł w tym roku ponad 120 filmów do obu Cieszynów. Podobnie jak w poprzednich latach, nasza drukarnia była partnerem całego festiwalu.
Już po raz dwudziesty szósty oba miasta żyły kulturą, a ulice zapełniły się widzami zarówno z Polski, jak i z Czech. I to właśnie po czeskiej stronie zainteresowanie tym festiwalem rośnie z roku na rok. Mimo pięknej pogody sale były pełne, a widzowie wychodzili z entuzjazmem na twarzach. Dużą popularnością cieszyły się również dyskusje z twórcami, którzy byli obecni na prawie wszystkich prezentowanych filmach.
„Tegoroczna, dwudziesta szósta edycja Kina na Granicy była być może w pewnym sensie punktem zwrotnym dla nas, organizatorów. Jeśli nie będę wchodził w szczegóły jej wymagającej organizacji, która co roku wiąże się z niepewnością co do zapewnienia wystarczających środków finansowych, zwłaszcza z grantów, to pod względem oferowanych treści myślę, że ponownie udało nam się przemówić do publiczności ambitnym programem filmowym i towarzyszącym.” powiedział Martin Novosad, czeski dyrektor programowy Kina na Granicy.
„A jeśli za miarę sukcesu uznamy reakcję publiczności, to cieszę się, że wybór filmów we wszystkich sekcjach naprawdę przykuł uwagę widzów, czego najlepszym dowodem był fakt, że w tegorocznych pokazach wzięło udział dwa razy więcej osób niż w roku ubiegłym” – dodał Martin Novosad.
FINIDR, jako wieloletni partner festiwalu, otrzymał od organizatorów kilkadziesiąt biletów na wybrane pokazy filmowe, które można było odebrać w recepcji firmy. Wśród nich znalazły się takie filmy jak „Bracia”, „Jej ciało”, „Punkt krytyczny” czy „#Annaismissing”.
Które filmy były najbardziej popularne?
Po raz kolejny było pięć sal projekcyjnych, dwie po stronie czeskiej i trzy po stronie polskiej. To właśnie film Bracia, zwycięzca tegorocznej edycji Czeskich Lwów, cieszył się największą frekwencją po czeskiej stronie festiwalu. Wśród innych wyprzedanych filmów znalazło się wielu polskich debiutantów, takich jak wielokrotnie nagradzany film historyczny Kos.
Kultura dla wszystkich
Po raz siódmy równolegle z festiwalem odbyła się Literatura na Granicy, która w tym roku dogłębnie badała granice. „...nie tylko granice w nas samych, ale także różne bariery i granice, które utrzymują się lub pojawiają się w naszym otoczeniu” – powiedział Andrzej S. Jagodziński, odpowiedzialny za blok Literatura na granicy.
Część literacka, odbywająca się głównie w pomieszczeniach czeskocieszyńskiej kawiarni Avion, oferowała debaty, ale także premierę polskiego wydania książki Josefa Škvorecký’ego Obyčejné životy – Zwyczajne żywoty.
Po raz kolejny, ku uciesze organizatorów, na kultowym Moście Przyjaźni odbyły się również trzy seanse kina letniego, które co roku cieszy się ogromną popularnością. Codziennie odwiedzało je blisko czterystu widzów. Wieczorny program, oprócz projekcji filmowych, przyniósł widzom także koncerty wykonawców.
Kolejna edycja Kina na Granicy przygotowywana jest na termin 30.4. – 4.5. 2025 roku i pewne jest, że po raz kolejny połączy nie tylko oba miasta, ale także przyciągnie wielu twórców filmowych, literackich czy muzycznych, którzy na pięć dni odmienią cieszyńskie ulice nie do poznania. I wierzmy, że FINIDR znów tam będzie!