Tekst: Marián Swierczek
Moim hobby, którym zająłem się niejako przez przypadek, jest pszczelarstwo. Nikt w mojej rodzinie nie interesował się pszczołami, z wyjątkiem mojego teścia. A kiedy nagle wylądował w szpitalu na dłuższy czas, nie miałem innego wyjścia, jak tylko przyjrzeć się bliżej jego ulom.
Więc po obejrzeniu kilku filmów instruktażowych na YouTube, poszedłem do ula i otworzyłem pokrywę. Bez maski i rękawiczek, w krótkich rękawach, jak zawsze. Pierwszych pięć użądleń dostałem, zanim jeszcze zdążyłem odłożyć pokrywę. Wiedziałem, że to nie zadziała. Za drugim razem, już odpowiednio wyposażony we wszelki dostępny sprzęt ochronny, w końcu zajrzałem do środka i wyjąłem ramki.
Obserwowałem wszystkie pszczoły poruszające się wokół ramki w jakimś celu. Zapach miodu i wosku natychmiast mnie oczarował. W końcu kupiłem własne ule i zacząłem zajmować się pszczelarstwem.
Wiosną dodawałem ramki i dodatki. Latem usuwałem je i pozyskiwałem miód. Późnym latem podawałem roztwór cukru, a zimą topiłem wosk. Jedna zima, druga zima i tak dalej. To wspaniałe hobby, które pozwala oczyścić głowę.
Ale ostatnia zima zabrała mi wszystko. Warroza, pomór pszczół, zgnilec czerwiu – to najczęstsze choroby pszczół. I właśnie zaraza pszczół dotknęła moje rodziny. Werdykt administracji weterynaryjnej był jasny – spalić wszystko pod nadzorem straży pożarnej. Praca, która wypełniała mi kilka lat, poszła na marne. W UE nie wolno (i chyba słusznie) leczyć pszczół antybiotykami, więc nie ma gwarancji wyleczenia. Teraz muszę poczekać 2-3 lata, zanim znów będę mógł uprawiać to hobby. I nie mogę się doczekać.
Ciekawostki
• Pszczoły latają ze średnią prędkością 21-24 km/h, machając skrzydłami z prędkością 180 uderzeń na sekundę.
• W miesiącach letnich w ulu znajduje się do 60 000 pszczół, które żyją 5-6 tygodni.
• Pszczoła może przelecieć do 5 km w poszukiwaniu pożywienia i zebrać około pół łyżeczki miodu w ciągu swojego życia.
• Aby uzyskać 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów i przelecieć średnio 280 000 kilometrów.
• W ulu żyje jedna królowa, kilkaset trutni i tysiące robotnic, które dzielą się w zależności od wieku na sprzątaczki, karmicielki, opiekunki, budownicze, strażniczki i lotniczki.
• Królowa pszczół wylatuje z ula tylko raz, podczas tzw. lotu godowego, kiedy łączy się w pary z 6-10 trutniami, resztę życia (5-6 lat) spędza w ulu, gdzie składa około 200 000 jaj rocznie.